Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strava

Když jsme vyřešili dilema jakou rasu , přišlo snad ještě větší - čím krmit.

Doma jsme psy krmili vařenou stravou a teď se na vás ze všech stran valí reklamy a stoprocentně zaručené rady, že nejlepší je vyvážená suchá strava. Když tomu podlehnete, zjistíte, že je tolik ruzných druhů krmiv,až se vám z toho motá hlava.
ObrazekVšichni výrobci mají zaručeně nejlepší recepturu a tak vám nezbyde, než se plazit ve zverimexu a pátrat po informacích o složení a dávkování krmiva uvedených na obalech.Když potom z obchodu vyjdete, přepadne vás pocit, že vám to vaše nebohé zvíře musí do týdne pojít, jelikož vy ho budete krmit špatně.

 

Ale to ještě není nic proti návštěvě veterináře, kterou byste měli absolvovat dříve než si štěně dovezete. To nabydete dojmu, že vám miláček pojde hned, jak vstoupí do vašeho bytu.Je ale potřeba si domluvit, zda k němu s pejskem můžete chodit, první vyšetření po tom, co jste si svého miláčka přinesli domů, následné vakcinace.
Náš pan doktor je prima chlapík a odborník na svém místě, mimochodem Aisha ho zbožňuje. A vždy,když jdeme okolo ordinace, ráda by si ho zašla olízat. Pan doktor nám při první schůzce poradil, co vše je třeba zajistit při nákupu štěněte a také jsme probírali způsob stravování. Po jeho větě: " A vám by se líbilo jíst celý život jenom granule?", bylo rozhodnuto.


 
Podle rady odborníka jsme nakoupili prvotřídní granule - reklama běží v TV a střídáme to se stravou vařenou. Nakoupím jí u řezníka maso ( plíce, žaludky, srdce, játra, kuřata...), u zelináře kořenovou zeleninu, těstoviny, rýži, ovesné vločky a vaříme.
Svému psovi vždy dávejte kvalitní (nejlépe superprémiové) granule. Samozřejmě musíte také zohlednit, zda krmíte štěně (označení bývá např. Puppy Large Breed, Maxi Junior, apod) nebo psa dospělého (Adult, Large Breed, apod). Štěnecími granulemi krmte, v případě ridgebacka, do věku cca 18-24 měsíců.
Dávkování a další informace o granulích najdete na jednotlivých baleních v tabulkách.
Pokud budete při výběru kompletní suché stravy tak trochu bezradní, všimněte si jak se liší váhové množství denní dávky. Tady je taková malá berlička - čím menší hmotnost denní dávky, tím více si z ní bes dokáže vzít potřebných látek a tudíž by mělo být krmivo kvalitnější.
Tyto dávky jsou pouze orientační a záleží pouze na vašem psovi, kolik mu budete skutečně dávat...některému stačí pouze minimum, některému musíte podstrojovat vydatněji. Proto se neděste, když váš pes bude hubený po min. denní doporučené dávce - prostě dávku zvyšte a naopak, psa nepřekrmujte.
Jednotlivé denní dávky dělím na tři části a to i z důvodu vyhnutí se riziku torze žaludku. Vždy se snažte udržet psa co nejdéle po jídle v klidu, ideálně 2 hodiny. Pes tak i lépe granule stráví a vezme si z nich víc, než když nemá čas na jejich řádné strávení. Je lepší psovi dát 2-3 dávky denně menší než jednu velkou - při sežrání velkého množství žrádla se o to více zatíží trávicí systém psa a i se snižuje využitelnost krmiva psem. Největší podíl granulí dávám večer, kdy už má pes klid a neočekává se od něj, že by ještě rychle běhal nebo
 skákal.


Pokud se rozhodnete, že nebute svému psovi podávat granule, ale chcete 100% vědět co váš psí miláček baští,máte možnost krmit syrovým masem nebo vařenou stravu.
Podávání syrového masa je psům určitě nejbližší, vždyť v přírodě by se jinak neživili, ale z hygienických důvodů se k němu nepřikláním. Občas Aishe nabídnu syrové maso,ale jen když vím, že je zcela čerstvé od místního řezníka.Popravdě řečeno, moc se tím nezavděčím, většinou nabízený kousek musím ovařit, aby si maso vůbec vzala.


Pokud vás zajímá poměr surovin:

 1/3masa(kuřecí;hovězí;vepřové;žaludky;
Obrazek

hrtany;srdce;plíce;játra,jazyk,
slezina...)

1/3 příloha (rýže;vločky;těstoviny,nejlépe celozrnné)

1/3 zeleniny (kořenová zelenina,zelený hrášek, květák, brokolice,kukuřice)

Maso a přílohy se dají za příznivou cenu sehnat ve zverimexu nebo na internetu najdete nabídku firmy Vetamix.
Ještě musím doplnit, že vepřového masa dávám minimum, jelikož je pro psy tučné a ne příliš vhodné. Jednotlivé druhy masa nemíchám, vždy buď kuře, nebo hovězí. To platí i pro přílohy.

Co se týká zeleniny v žádném případě nedávám cibuli, která je pro psy toxická.

Množství na denní krmnou dávku : 30 - 90 g na kg živé váhy, závisí to na aktivitě vašeho psa.

Podotýkám, že v žádném případě nesolím a nekořením, Aisha si nestěžuje, a aby strava nechutnala jednotvárně, do misky přidávámě střídavě sýr, jogurt, tvaroh, vajíčko, ovoce....


Pro doplnění všech potřebných vitamínů a minerálů přidávám do potravy kompletní krmnou přísadu, zvolili jsme NutriMix od Biofaktory.


Měli jsme a máme předsevzetí, že Aisha nikdy nedostane žádné "lidské" jídlo a nikdy nedostane ani sousto od stolu. V tomto směru na ní člověk musí být velice přísný, protože je to nenažranec, ale i přes všechna "opatření" je to loudilka první kategorie :-)....tohle ale asi znají všichni majitelé ridgebacků, s nadsázkou by se dalo říct, že je nenažranost dokonce jejich plemenný znak. Proto, nechcete-li mít se svým pejskem problémy ohledně žebrání u stolu, v žádném případě mu NIKDY nedejte ani sousto, když vy jíte! Ale kdo má těm očím říkajícím "...sto let jsem nejedla.." odolat.

Když už na vás pejsek vyloudí nějaké to sousto, nikdy to nesmí být čokláda ani pamlsky obsahující kakao. Pro psí organismus je to toxická látka.


Několik oborných rad o složení stravy
Základními složkami potravy jsou: bílkoviny, tuky, cukry, minerální látky, vitamíny a voda. To vše ve vzájemně vyváženém poměru tvoří kompletní krmnou dávku. Doporučená denní krmná dávka na 1 kg psa je asi: 3-4 g bílkovin, 5-6 g sacharidů, 2-3g tuků, vláknina, minerální látky a voda.

Bílkoviny
 
Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou organismu, zdrojem esenciálních mastných kyselin, podporují imunitu organismu. Při jejich nedostatku se zpomaluje růst u štěňat a je i důvodem jejich psychického zaostávání. Zhoršuje se imunita, kvalita srsti, atrofuje svalstvo a snižuje se výkonnost u dospělých jedinců.
V komerčně vyráběných krmivech je možné uvádět obsah bílkovin dvojím způsobem – buď v g bílkoviny na tisíc gramů krmiva nebo v procentech. Běžná suchá krmiva obsahují okolo 20% bílkovin. Kvalita krmiva ovšem nezávisí jen na obsahu bílkoviny, ale hlavně na tom, z jakého zdroje tato bílkovina pochází. Záleží na využitelnosti zdroje bílkoviny psím organismem. Např. bílkovina obsažená v sóje je pro psy prakticky nestravitelná – jak ji pes přijme- tak ji zase ve výkalech vyloučí. Nejlepším zdrojem bílkoviny je kuřecí, rybí a jehněčí maso. Psa však nesmíme bílkovinami překrmovat. Jinak jsou zatěžovány ledviny, protože přebytečná bílkovina je vylučována močí. Starší psi potřebují bílkovin méně, ale zato kvalitní.

Tuky
 
Tuky jsou hlavně zdrojem energie, zdrojem esenciálních mastných kyselin, podmiňují rozpustnost a využitelnost vitamínů rozpustných v tucích A,D,E,K. Pro pracovně využívaného psa je doporučená dávka 180 g tuků na 1000 g krmiva, pro starší a obézní psy je to asi 60 – 80 g tuků na 1000 g krmiva. Tuk se do průmyslově vyráběných krmiv dodává hlavně prostřednictvím drůbežího tuku, rostlinných olejů a vepřového sádla. Vepřové sádlo je propagováno jako zdroj nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6.

Cukry
 
Cukry dle chemického složení rozdělujeme na monosacharidy – např. glukoza. Jsou zdrojem okamžité energie pro organismus. Roztok glukózy a soli se přidává ve formě infůze mláďatům dehydratovaným silnými průjmy nebo zvířatům těsně před vysokým výkonem. Disacharidy – skládají se ze dvou monosacharidů např. mléčný cukr, laktóza. Polysacharidy jsou složité cukry. Nejznámější jsou vláknina a škrob
 
Vláknina je pro psa nestravitelná, ale zároveň nepostradatelná. Jejím hlavním významem je zaplnění trávicího traktu, podpora střevní peristaltiky a čištění, jakési kartáčování stěny střeva vlákninou. Vláknina je prevencí zácpy a rakoviny tlustého střeva a konečníku. Stejně tak je i prevencí proti  obezitě. Dobrými zdroji vlákniny jsou oves a zelenina. Pro psy je vhodná hlavně mrkev.

Minerální látky se dělí na makroprvky a mikroprvky.
 
Makroprvky
 
Vápník (Ca) a fosfor (P)
 
Vápník (Ca) a fosfor (P) jsou stavební jednotkou kostí, zubů a svalů. Z hlediska využitelnosti organismem je důležitý jejich vzájemný poměr. Pro dospělé psy by měl jejich poměr činit 1,2 – 1,4:1 Ca : P. Při zlomenině kosti musíme zvýšit poměr vápníku 2 :1. Nadměrný přísun vápníku muže způsobit zácpu. Štěňatům při nadměrných dávkách vápníku mohou zvápenatět klouby a stávají se nepohyblivými.

Draslík (K)
 
Nachází se hlavně uvnitř buněk, je důležitý pro přenos nervových vzruchů a při svalovém metabolismu. Nedostatek draslíku zapříčiňuje svalovou slabost, špatný růst, poruchy srdeční činnosti a funkce ledvin.

Sodík (Na) a chlór (Cl)
 
Jsou zastoupeny v elektrolytech mimobuněčných tělních tekutin. Tyto prvky jsou v kuchyňské soli. Nadbytek soli u psů způsobuje vysoký krevní tlak a zatěžuje ledviny.

Hořčík (Mg)
 
Je zastoupen v měkkých tkáních i v kostech. Hořčík napomáhá normální funkci srdce, svaloviny a nervů, zvyšuje obranyschopnost organismu. Nedostatek se projevuje malátností, svalovou slabostí a křečemi.

Mikroprvky
 
Železo (Fe)
 
Je součástí hemoglobinu, má zásadní úlohu v přenosu kyslíku. Vstřebávání železa, zinku a manganu snižuje sója v krmivu. Železo z masa se vstřebává lépe než z rostlin. Jeho nedostatek se projevuje únavou, snížením imunity až ztrátami vědomí. Nadbytek nechutenstvím a úbytkem na váze.

Měď (Cu)
 
Je složkou mnoha enzymů a také složkou pigmentu melaninu. Nedostatek mědi se projevuje poruchou stavby kostí, narušuje se vstřebávání železa. Může být také příčinou anémie.

Mangan (Mn)
 
Potřeby manganu jsou specifické a u psů doposud málo známé.

Zinek (Zn)
 
Podporuje vstřebávání železa, zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekci. Nedostatek zinku u štěňat se může projevit nechutenstvím, oslabením růstu a špatným vývinem pohlavních orgánů v pubertě. U dospělých psů je zinek prevencí proti zbytnění prostaty. Působí proti kožním chorobám, lomivosti chlupů a drápů. Nadbytek zinku není toxický.

Jód (I)
 
Deficit se projevuje strumou, myxedémem a kreténismem. Nadbytek má podobné účinky.

Selen (Se)
 
Má protirakovinný účinek, detoxikační účinky, chrání před otravou těžkými kovy. Pozor na předávkování, je vysoce toxický.

Vitamíny rozpustné ve vodě
 
Komplex vitamínů B, vit. C. Nelze předávkovat.

Komplex vit.B
 
Zdroje - vaječný žloutek, játra, svalovina, ledviny, kvasnice. Nedostatek se projevuje hubnutím, slabostí končetin, atrofií svalů, poruchou srdeční činnosti.

H vitamin (biotin)
 
Je přítomen v trusu živočichů. Možná proto psi rádi požírají výkaly. Biotin zodpovídá za lesklou a kvalitní srst. Zkrmováním syrových bílků se biotin ničí.

C vitamin
 
Zvířata, kromě mláďat, si jej syntetizují v ledvinách a v játrech. Působí jako antioxidant, který likviduje volné radikály, je mu připisován protirakovinný účinek. Přidáváním vit. C se zvyšuje pohyblivost kloubů a odolnost ke kloubním onemocněním.

Vitamíny rozpustné v tucích
 
A,D,E,K – lze předávkovat

A vitamin
 
Zdroj – játra, vejce, mléko, máslo

D vitamin
 
Zdroj – játra, mléko, máslo, rybí tuk. Nedostatek způsobuje řídnutí kostí

E vitamin
 
Zdroj – rostlinné oleje, pšenice, kukuřice, obilné klíčky. Podporuje imunitu, působí jako antioxidant. Deficit se projevuje poruchami plodnosti.

K vitamin
 
Zdroj – zelené rostliny, listy vojtěšky. Působí na srážlivost krve.


Ovesná směs pro psy
 
8 hrnků syrových ovesných vloček
1 kg syrového mletého nebo najemno nakrájeného drůbežího masa
¼ hrnku rostlinného oleje
1 hrnek vařené zeleniny
1 lžíce rozemletých skořápek
1-2 stroužky drceného česneku
 
Přiveďte k varu 4 litry vody, přidejte vločky a zakryté vařte na mírném plameni doměkka. Při vaření nemíchejte nebo se oves rozvaří na kaši. Po uvaření smíchejte s ostatními ingrediencemi a podávejte.
 

Psí sekaná
 
½ hrnku libového hovězího srdce
6 plátků rozlámaného celozrnného chleba
1 hrnek plnotučného mléka
2 velká vejce
¼ hrnku kukuřice nebo jiné zeleniny
1 lžíce rostlinného oleje
½ lžičky rozemletých skořápek
¼ lžičky sójové omáčky
1 stroužek česneku
 
Smíchejte všechny přísady, podle potřeby přidejte vodu a vypracujte do hladké konzistence. Podávejte syrové. Nebo směs dejte do pekáče, upěchujte na vrstvu silnou 4-5 cm a při 180°C pečte asi 20-30 min.
 

Oves a vejce narychlo pro psy
 
1 hrnek ovesných vloček
3 vejce
1/3 lžičky rozemletých skořápek
kvasnice
 
Přiveďte k varu 2 hrnky vody, přidejte ovesné vločky, zakryjte a vypněte, nechte dojít doměkka, asi 10 min. Přimíchejte vejce a skořápky. Vejce nechte horkem mírně ztuhnout a před podáváním dejte vystydnout. Můžete přimíchat trochu kvasnic.
Dobrotka pro štěňátka

2 díly krupicové kaše (rozdělaná v mléku pro štěňátka)
1 díl vanilkového pudinku (rozdělaný v sunaru)
1 díl netučného tvarohu
1 lžička slunečnicového oleje
osladit glukopurem
 
Z uvedených přísad umícháme hustou kaši, do které lze v případě krmení klasickým způsobem přidat i minerální směs. Jinak slouží jako doplněk stravy nebo jako pochoutka pro štěňátka, ale i dospělé psy, po které se v misce jen „zapráší“.
 

Lahodný „perníček“ pro psy – gurmány

500 gramů hovězích jater
1-2 vajíčka se skořápkou
rozmixovat
 
K tomu přidat ovesné vločky a celozrnnou mouku a umíchat v hustou kaši, poté těsto naplnit do formy
 
a nechat péct cca 25 minut při 180 stupních.
 

Má Váš pes potíže se zažíváním?

Zde mohou pomoci bylinky. Například čaj z kmínu, anýzu nebo fenyklu uvolňuje křeče.
 
Proti průjmu zase působí černý čaj nebo odvar z dubové kůry. Doporučuje se i odvar z lněného semínka, rýže nebo vloček, který potáhne sliznici a tím ji chrání.
 
Při zácpě zase pomůže heřmánek.
 
Pokud potřebujeme vyvolat zvracení, musíme do psa dostat slanou vodu nebo vodu s plnotučnou hořčicí
 
Při větší ztrátě tekutin, která může být způsobena déletrvajícím průjmem nebo zvracením podáváme vodu trochu osolenou, přidáváme glukopur.
Kouzelná kaše

Jde o recept podle E.H.W. Adlingtona, o kterém sám autor říká: „Je to takový tajný recept pro vážné případy". Zřejmě žádnému jinému receptu „přirozené  výživy psů“ se nedostalo takové pozornosti a nebyl tak často opisován a předáván dál jako tento. Během dlouhé řady let se dokonale osvědčil.
 
Tato „Kouzelná kaše“ se používá mimo jiné pro rekonvalescenty, špatné strávníky, ale také pro stárnoucí psy, na kterých je již po krátkém podávání možno pozorovat živější a čilejší pohyby, krásnější a znovu zářivou barvu srsti a větší chuť do života, takže bychom jim jejich věk ani nehádali.

RECEPT
 
( pro středně velkého psa )
 
1/2 až  1čajová lžička květového pylu (Reformhaus)
1 čajová lžička drcených vaječných skořápek (předem převařených)
1 rozdrcená tableta mořských řas
1 čajová lžička včelího medu
1 čajová lžička šlehačky
1 čajová lžička slunečnicového oleje
1 čajová lžička droždí v prášku
1 čajová lžička jablečného octa

Vše dobře smícháme a necháme odstát, až se po 5-10ti minutách rozpustí pyly. "Kouzelnou kaši" olizují psi s nadšením. Podáváme jim ji jako první chod. Tento přípravek přidává řada majitelů svým psům i v případech, kdy krmí hotovým kompletním krmivem.