Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes je živý tvor a může trpět mnoha chorobami, podobně jako lidé. Stejně tak si může při vašich společných  výletech, procházkách, výcviku či jiných aktivitách způsobit úraz. Proto je třeba vybrat si veterináře, nejlépe ještě před koupí štěněte. Samozřejmě můžete hledat veterináře, věhlasnou osobnost, za kterým budete jezdit spousty kilometrů, ale v případě úrazu Vám takový veterinář asi moc platný nebude. Proto se zkuste dobře porozhlédnout ve svém okolí, navštívit třeba i několik ordinací a udělat si svůj vlastní názor, než si toho svého veterináře vyberete, protože to bude on, kdo bude u vašeho psa provádět pravidelné preventivní prohlídky, bude vašeho psa očkovat, ošetřovat jej v případě náhlé indispozice, či dokonce vašeho psa operovat. Bude to on, s kým budete konzultovat případné léčebné postupy, výživu atd.

Vybírejte tedy dobře a pokud budete mít kdykoliv pocit, že veterinární péče není podle vašich představ, můžete konzultovat stav psího pacienta i v jiné ordinaci...

Než si přivezete štěně domů, je třeba si s veterinářem stanovit plán očkování a prohlídek. Pro představu přidávám tabulku dle Ann Chamberlainové:

Dále zde uvádím přehled a charakteristiku nemocí, proti kterým je třeba očkovat:

 

Důležité je také mít vybavenou lékárničku pro psa, pro případ, že si přivodí úraz. A u štěněte to může být opravdu časté, ostatně ani u dospělého psa nevíte, co se může přihodit.

Co patří do lékárny první pomoci?

Zcela určitě obvazový materiál jako gázové obvazy (6 a 10 cm), elastické obvazy (6 a 10 cm),• samolepící obinadla, sterilní komprese

Nůžky na stříhání obvazů, ale také tupé malé nůžky (např. na odstranění srsti z rány)

Z léků je to pak dezinfekční sprej nebo mast, mast proti kousnutí hmyzem, sterilní roztok soli (jednorázové ampule), tablety aktivního uhlí, vazelína (např. na pomazání teploměru nebo potření polštářků na tlapkách)

Dále náplast, pinzeta, kleštičky na odstranění klíštěte, teploměr, svítilna (ne příliš intenzivní světlo), nouzová deka, jednorázové rukavice, jednorázové injekce, jednorázové žiletky, ústní špachtle / dřevěná tyčka.

 

Budete-li cestovat, připravte si balíček první pomoci na cesty, který bude obsahovat obvazový materiál (obvazový šátek, elastická obinadla, vata a sterilní komprese), nůžky, dezinfekční sprej a pinzetu

Následující obrázek, který jsem převzala z knihy Ann Chamberlainové, popisuje nejčastější zranění u psy a základní body první pomoci:

 

Choroby geneticky dané, o kterých byste měli vědět a na které by měli být chovní jedinci testováni

DEGENERATIVNÍ MYEOLOPATIE

DM je progresivní neurodegenerativní onemocnění míchy. Rané stádium choroby se projevuje ubýváním bílé hmoty míšní, především v hrudní oblasti páteře, čímž dochází k tomu, že mozek nedostává správné informace o poloze pánevních končetin a zadní části trupu. Důsledkem je  zhoršená schopnost ovládat zadní, a v pozdějším stádiu nemoci, i přední končetiny. Pro toto onemocnění je charakteristický styl chůze, projevující se ztrátou koordinace a rovnováhy. Mezi další projevy patří inkontinence a postupné ochrnutí dýchacích svalů. Všechny změny provázející degenerativní myelopathii jsou nevratné a zhoršující se ve svém projevu. První příznaky nemoci lze pozorovat přibližně kdykoliv od pátého roku a celý proces může trvat až  tři roky, v případě, že majitel dříve nesvolí k euthanázii zvířete. Jedinou cestou pro udržení pejska co nejdéle pohyblivého je fyzioterapie. Tou zpomalíte atrofii svalů, a dokud budou nervy v pánevní oblasti alespoň trochu fungovat, tak bude pejsek „chodit“. Doporučuje se aquaterapie.

DM je bohužel v současnosti neléčitelná choroba, vždy končí smrtí zvířete.

Dysplazie bederního kloubu

Pod pojmem dysplazie bederního kloubu (DBK) se rozumí u psů onemocnění bederního kloubu. Spočívá v tom, že hlavice kloubu přesně nezapadá do kloubní jamky, která nemá dostatečnou hloubku. Hlavica se proto tře o hranu kloubu a postupně vzniká artritýda (zánět bederního kloubu). Takto postihnutý pes mívá bolesti a není je schopný větších výkonů. Jeho pohyb není  celkem čistý, při těžších formách dysplazie kulhá, až nakonec není schopný vůbec žádného pohybu zadních končetin.
K displazii může vést nedostatečná, ale i přehnaná výživa a zátěž štěněte nebo mladého psa.  Ridgeback patří mezi rychle rostoucí plemena. Štěně nám doslova roste před očima. Je proto velmi důležité, abychom v období růstu nic nepokazili.

Důležitá je kvalitní vyvážená strava bez zbytečných tuků a kalorií a přiměřený pohyb bez  nadměrné zátěže.

 

Dermoid sínus

Pes se s dermoidom rodí, tedy dermoid nikdy nezmizí, ani se neobjeví v pozdnějším věku. Někdy může dojít k tomu, že pokud je dermoid příliš jemný, není rozpoznatelný hned po narození, může být objevený později, až po několika měsících.Nejčastěji se dermoid nachází v oblasti záhlaví až po kohoutek nebo u kořene ocasu. Velmi zřídka na ocase, po stranách krku a jiné části těla.

Existuje několik způsobů jak  ho najít. Nejjednodušší je nadzdvihnout kůži štěněte v místě hřbetu a prsty druhé ruky se snažíme nahmatat a lokalizovat dermoid (je jako nit). Při vážnějších formách dermoidu je při nadzdvihnutí kůže už na první pohled viditelný tah dermoidu. Podezřelé místo je dobré vyholit a pokud se objeví malá skvrnka tmavých chlupů ve velikosti špendlíkové hlavičky, jde o dermoid sínus. Dermoidem postižené štěňata se doporučuje utratit hne po narození.

Další podrobnosti naleznete v článku zde: https://veterinanitra.sk/dermoid-sinus-ds/
 

Naše Aisha prodělala DS, níže popisuji průběh nemoci a její léčbu.

 

Další nemoci

Sem lze zařadit strašák majitelů velkých psů Torze žaludku, viz video Veterinář radí 3

Jedná se o zauzlení žaludku a je to velice závážné a život ohrožující onemocnění, které postihuje převážně starší psy, psy velkých plemen a plemena s hlubokým hrudním košem.

Pro psa může být fatální, proto při podezření na torzi nečekejte aihned jeďte k veterináři.

Důležité je dostat psa na vetrinu co nejdříve, doktor mluví o "zlaté hodině", tj, pokud psa přivete na veterinu do hodiny od objevení se příznaků, je naděje na záchranu.

 

Uvádí se, že až 80% torzí vzniká večer, kdy se páníček vrátí domů a dá psovi velkou porci granulí. K přetočení žaludku dochází většinou několik minut až několik hodin (2 - 3 hodiny) po krmení.

 

Příčiny torze:

Přesné příčiny nejsou známy, je pravděpodobně podmíněné geneticky, do hry však vstupují i rizikové faktory jako je pohyb po krmení, nevhodná strava. Veterináři poukazuje především na nekvalitní krmivo ze supermarketů, které obsahhují pšenici, sóju, kukuřici a v trávícím traktu kvasí.

 

Příznaky:

 1. pes stojí ve strnulém postojí, nechce se pohnout

 2. břišní dutina se enormě zvětšuje, nafukuje se,

 3. zrychlené dýchání,

 4. neúspěšné pokusy o zvracení, zrychlené polykání, nadměrné slinění, zvracení pěny nebo tekutiny (žaludeční šťávy),

 5. vytřeštěné oči, nadměrně prokrvené spojivky

 6. bolestivé břicho - tlak na bránici

Ošetření psa:

na veterině zjistí, zda se jedná o diletaci nebo torzi pomocí RTG a krevních testů. Jedná-li se o torzi, jde pes na operační sál. Dostává nitrožilně infuze s analgetiky a sedativy, dále se vypustí vzduch ze žaludku, v případě přetočení žaludku velkou jehlou zkrz břišní stěnu. Během samotné operace se provádí otočení žaludku do normální polohy, odstraní se případná nekróza nebo se provede i resekce žaludku. Dále se provede fixace žaludku k břišní stěně (2x šití), jako prevence proti otočení. (viz info MVDr. Duchek)

Prevence:

 1. krmnou dávku rozdělit do 2 - 3 dávek.

 2. Při krmení 2x denně má  ranní dávka tvořit 1/3 denní dávky, večerní krmení pak představuje 2/3 denní dávky.

 3. po krmení je třeba dodržovat  naprostý klid a provádět občasnou kontrolu psa.

 4. umístit misky jak na krmivo, tak na vodu do zvýšené polohy

 5. používat misky, které brání hltání potravy, což způsobuje zvýšené polykání vzduchu

 6. nekrmit psa ihned po fyzické aktivitě

 7. klid po krmení a občasná kontrola (2 - 3 hodiny)

 8. Neskrmené krmivo odebrat

 9. nepodávat zkvašenou stravu

 10. krmit pouze kvalitní stavou

 11. nekrmit levnými granulemi ze supermarketů

 

SLO

Symetrická lupoidní onychodystrofie (SLo) je autoimunitní onemocnění, způsobující váž-né postižení drápů u jinak klinicky zdravých psů. Při onemocnění SLo tělo produkuje pro-tilátky, které napadají vlastní buňky drápku. Výsledkem tohoto procesu je uvolnění dráp-ku v jeho závěsném aparátu a jeho následná ztráta (onychomadesis), nejprve na jedné či na dvou končetinách, ale během několika týdnů může dojít ke ztrátě i všech drápů.

Další informaci zde: http://rr.sk/images/magazin/zdravie/slo.pdf

 

 

Kterak se naší Aishe nemoci nevyhnuly

 

Tak jsme se celí nadšení tešili z toho, jakou máme krásnou a zdravou psí kamarádku,ale člověk nemá být zase moc pyšný,protože se to prostě nevyplácí.Tak jako se nemoci nevyhýbají lidem, neunikla jim ani naše zrzka Aisha.

 

 

Nebudu na této stránce popisovat kterak jsme kastrovali, to je ostatně popsáno v rubrice Naše Aisha. Snad jen k tomuto tématu tolik - nejsem skalním zastáncem kastrací, ale pokud má Váš pejsek zdravotní problémy nebo je nositelem genetické vady, pro níž není vhodný do chovu, nebojte se tohoto zákroku. Pacienti ho snášejí v podstatě dobře a určitě z toho , že jsou kastrovaní nemají trauma. Alespoň to na naší zrzce nepozoruji, stejně jako nepozoruji žádné povahové změny. Pokud se bojíte tloustnutí, tak ano, to riziko tu je, ale to už záleží na vás, jak hodně budete pejska překrmovat. Dopřejte mu víc pohybu, občas půst a nebude problém s přibýváním na váze.

 

A ještě jedna rada, pokud uvažujete o kastraci, najděte si dobrého operatéra a klidně se poptejte jeho pacientů, jak jsou s jeho prací spokojení.Máte právo vědět, komu svěřujete svého chlupatého kamaráda.

 

Alergie

 

Spojivky

Zarudlé oči nás, tedy Aishu, trápily od samého počátku, kdy jsme si jí přivezli.Chvílemi vypadala jako Baskervill, hlavně když se vrátila z louky. Máma zase někde vyčetla, že by to mohl být problém s třetími víčky a takObrazek zavlekla zrzku k veterináři, aby jí prohlédl. A jak si ti dva hleděli z oka do oka, dozvěděla se máma novinku - alergická reakce. Dostali jsme kortikoidy a mazali jsme.
Jóóó mazali. Mastička byla snad všude, jen ne tam, kde měla být, totiž v oku. To byste koukali jak umí být takové štěně, samá noha , mrštné a jak rychle vymyslí na tisíc úhybných manévrů. No námět do Neváhej a toč, jen mít kameru.
Také díky tomu jsme zjistili, že nejvhodněší místo na aplikaci mastí , kapek, měření teploty a dalších aktivit, je Aishino místečko. Cítí se na něm nejbezpečněji a nechá se sebou dělat téměř cokoliv. Takže pokud máte problém s manipulací pejska při ošetřování, zkuste to.

 

Kůže

V létě se nám z naší zrzvé krásky začal stával opelichaný , jakoby moly prolezlý kožich. V chomáčích jí vypadávala srst, tvořily se kruhové lysiny a v nich Obrazekmokvající puchýřky. V žádném případě to nepodceňujte. My také vyrazili k vetovi, ten udělal stěr na ověření zda se nejedná o některou z dermatitíd. Nic se neprokázalo. Takže alergie na potraviny. Je možné , že výrobce granulí přidává do receptury sóju, která psům zrovna moc dobře nedělá a takovýmto způsobem na to mohou reagovat.Obrazek
Také to ale mohla způsobit hormonální ner
ovnováha, no Aisha nám neporadila, zato kamarádka Adriana trochu ano. Dle její rady jsme koupili Vitaderm, který začal srsti úspěšně pomáhat.Dá se objednat v lékárně.
K tomu máma zase studovala rady na internetu a dověděla se, že je třeba přejí
t na jiný druh stravy, nejlépe s jehněčím masem a nebo ještě lépe, začít stravu vařit doma.
Tak jsme zkusili jehněčí. Aishe chutnalo, ono jí chutná vždycky a všechno, ale nebylo to to pravé ořechové a tak máma vyrazila na velký nákup a od té doby to u nás je, čas od času, jako v závodní jídelně.Ale pohled na krásný hustý kožíšek, neoteklé oči a spokojeně si mlaskajícího psa stojí za to.

Složení vařené stravy stravy najdete v rubrice výživa.

 

Dermoid sinus

 

 

V rubrice o charakteristice RR je příspěvek o onemocnění - dermoid sínus.
Jedná se o genetickou chorobu připisovanou hlavně RR neb
Obrazeko TR, ale může touto chorobou onemocnět i pejsek jiné rasy, dokonce se nevyhne ani člověku.
Od 1.2.2008 zcela jistě víme,že naše zrzka trpí onemocněním DS,jelikož to prokázaly testy histologie prováděné ve Státním veterinárním ústavu v HK.
Už máme naprostou jistotu proč se tak často opakují abscesy na krční páteři.O pár řádků níže popíši zcela laicky náš boj s DS,který bohužel ještě stále není u konce. Děkuji touto cestou našim kamarádkám Adrianě (veterinární sestřička) a Zuzce(jejich Neorr byl léčen na DS) za podporu a rady.

ObrazekTak začalo to asi takhle.
Na jaře 2007 se Aishe udělaly dvě malé bouličky na šíji

(nad páteří), byly tvrdé, nebolestivé, pohyblivé při prohmatání a byly na
" tenkých provázcích". Máma chtěla, aby to "cosi" vet při kastraci zkoukl, ale nestíhal to časově. Domluvili jsme se, že když to nic nedělá (neroste, nebolí atd.) necháme to v klidu.   Potom mi koncem října chtěla během procházky kamarádit se srnkou,asi 5 minut jsem jí neviděla, během honičky proběhla nějakým marastem (zelený, smradlavý). Došli jsme domů, vykoupala jsem jí a asi po třech dnech začalObrazeka naříkat na krk. Držela ho dolů a navečer už se začala zvětšovat jedna z boulí. Druhý den byla boule ještě větší a horká. Došli jsme k vetovi a ten rozhodl, že to musí ven. Než jsme se dostali k operaci boule
stále rostla a opuchl celý krk přes to, že jsme dávali antbiotika a protizánětlivé tabletky.
 Při operaci vyndal vet cystu plnou hnisu (žlutozelené,velikost asi jako dva kuřecí žaludky). Ránu zašil a pokračovali jsme v medikaci. Asi po třech dnech se objevil otok, který šplouchal. Šli jsme na kontrolu , vet uvolnil dva stehy a vymačkali jsme přes půl litru výpotku (růžovožlutá voda). Denně jsme odstraňovali výpotek a asi po týdnu se přestal tvořit.
Chtěla bych jen čistě laicky podotknout, že tady zřejmě došlo k podlehnutí iluzím, že se o zmiňovaný DS nejedná, jelikož všude je uváděno, že uvnitř jakési rourky je srst a nečistoty. V našem případě tam místo chlupů byl hnisavý sekret.
Na přelomu listopadu a prosince, to už byla jizva zacelená a klidná, se jí objevila na krku znovu boule,která čvachtala,a když si tak vzpomínám, bylo to přesně ohraničané Obrazekna místě, které bylo operované. Vet to skalpelem prořízl, vypustil výpotek a byly tam i jakýsi bílé rosolovité kusy.
Po tomto zákroku se už nic neobjevilo, krk byl krásný hladký.Až po vánočních svátcích jsem nad jizvou nahmatala jakoby řasu, šli jsme na procházku a po ní se jí
začala dělat nám již známá boule. Ohraničená měkká,klepavá a rostla a rostla.
Jela
jsem s Aishou k vetovi, že jí to zase vypustí, ale ten se zhrozil, že je to
zapouzdřené a že musíme řezat. Tentokrát vyndal doktor jakousi kapsu,velkou
jako dlaň, plnou tekutiny (růžovožlutá) a uvnitř byla rosolovitá hrudka
(růžové,velikost a tvar kuřecího srdíčka). Kapsa byla vyživovaná žílou.
Poslali jsme to na histologii, výsledky budou do konce ledna. Brali jsme krev na
rozbor,která dopadla nad míru dobře.
ObrazekPři operaci umístil vet do rány dva drény a ráno a večer proplachujeme ránu Betadinou (ředíme 1:10).
Krk jí zlehka ovazuji vyvařenou a vyžehlenou bavlněnou plenou, jelikož s e rána čistí ,vytéká sekret a taky je Aisha klidnější.
Podařilo se nám zkontaktovat jednu majitelku Aishiny sestry z vrhu. Bylo mi řečeno, že tato fenka má rakovinu. S paní jsem se spojila a ta mě trochu uklidnila, že jejich Eny to rakovinu neměla, ale problémy se nápadně podobaly těm našim. Operovali 3x, poprvé zinfikovaná cysta a potom dvakrát absces na tom samém místě. Jinak Eny je prý teď v naprostém pořádku a my se těšíme, že se naše Aisha též uzdraví a obě zrzky se budou moci setkat a pořádně si zadovádět.

Pokračování boje s DS.
16.3.2008

Krk stále dělal problémy,stále vytékal z rány sekret,kůže nad ranou se začala deformovat,byla plná záhybů a začala se tvořit v podkoží další kapsa. ObrazekPotom, co se vet dověděl, že moje podezření na DS bylo pravdivé, začal hledat rady a pomoc u svých kolegů v Praze. Já jsem nezávisle na něm kontaktovala kamarádku Adrianu a domluvili jsme všichni společnými silami konzultaci na klinice v Hradci Králové. Tam jsme si ujasnili další postup při léčbě Aishy. Následovala další operace,při níž byl odstraněn zbytek DS,který zůstal ve svalovině,dále odstranili deformovanou kůži i s píštěly,svalovinu museli vybrat
až na obratle,pro lepší hojení jí stáhli stehy, kůži na krku vypnuli a sešili. Aby se Obrazekrána mohla rychleji hojit, bylo třeba provést bandáž krku a hrudníku.
Dosud se zdá, že se operace tentokrát zdařila a že Aisha svůj nelehký boj s dermoidní cystou vyhrála. Ještě nás čeká jedna kontrola a klinice a potom už snad si bude naše zrzka a my s ní oddychnout.
V současnosti již chodíme na obvyklé dlouhé vycházky,zkoušíme pomalu přidávat i běh u kola a začínáme zkoušet společné venčení se psími kamarády.

Obrazek

 


Dle sdělení SVÚ je mojí povinností nahlásit výskyt DS u psa chovatelům, aby již nikdy jejich fena neměla štěňata, protože je pravděpodobně nositelkou genu. To samé platí pro psa, který je otcem vrhu ,ze kterého pochází naše Aisha a všechny Aishiny sourozence.
Pokud pes - otec nebo fena - matka,jejichž potomci měli prokázaný DS budou mít další potomky, tak by to mělo být jen za dohledu poradce pro chov.
Výskyt DS u Aishy jsem jsem chovatelům oznámila neprodleně po obdržení zprávy od našeho veterináře.

Chtěla bych touto cestou poprosit majitelé RR z vrhu naší Aishy, 20.7.2006 , matka Airin z obce Bystřec u Jablonného nad Orlicí, aby mě nechali na našich stránkách, pokud budou tento příspěvek číst, vzkaz o zdravotním stavu jejich mazlíčků.V případě zdravotních komplikací psa je to pomoc jak pro doktora, tak pro pacienta. Budu ráda i za vlastní poznatky ohledně DS od jiných chovatelů. Děkuji.
 
Žádám všechny majitelé RR a nejen jich,kteří plánují štěňátka,aby byli zodpovědní při výběru partnera pro svou fenu,nepřipouštějte psy, o kterých jste se nepřesvědčili,že jsou zdraví. Vy,a teď mám na mysli slušné chovatele, štěňata prodáte v dobré víře, že jsou zdravá,protože DS se nemusí projevit v době, kdy jsou ještě u Vás. Nejde ani tak o to, že majitele takového štěněte stojí operace nemalý peníz. Jde tu o to, že ten zrzavý ubožáček hrozně trpí a sním celá jeho nová rodina.Vysvětlujte potom dětem, proč jejich mazlík marodí,proč naříká v bolestech a jestli to vůbec přežije..
Každému nezodpovědnému množiteli,a není jich málo, bych nechala prožít utrpení s nemocným psem,aby slyšel jak pes naříká při sebemenším pohybu....Potom by snad nemnožil,ale k chovu by přistupoval s rozumem.
A pokud mi někdo chce říkat,že fena musí mít za život alespoň jednou štěňata,tak musím na to odpovědět - je to hloupost a přežitá pověra,fena nemusí mít vůbec štěňata,.Onemocnění rakovinou je úplně o něčem jiném, než o tom, jestli štěňata měla nebo ne.

(Množitelem nemyslím chovatele, od kterých jsme Aishu zakoupili).


Po dnešní kontrole na HKvet  klinice můžeme konstatovat, že se Aishe podařilo vyhrát svůj dlouhý boj s dermoidem. Pevně věříme, že se neobjeví žádné další problémy a naší zrzečce se budou nemoci vyhýbat.
Celému personálu na veterinární klinice v Hradci Králové patří naše velké poděkování.


Tlapky

 

 

 

 

Jako by toho bylo málo s bolavým krkem, zřejmě ze stresu způsobeného bolestí si naše slečna dokázala zcela ohryzat jednu tlapku.Obrazek

 

 

 

 

JAk nás vet viděl ve dveřích doslova spráskl ruce , tlapku zkontroloval, co mu také jiného zbývalo, máma by prostě neodešla, napsal další antibiotika , doporučil koupel v bylinkách a mazat heřmánkovou mastí či Infadolanem.

Až po to koupání to šlo, jenomže naše přecitlivělá zrzka zřejmě nesnela mast, noha se jí rapidně zhoršila.Celá mezi prsty a polštářky až po paspárek zarudla,na postiženém místě vypadala srst a Aisha si ohryzala zbylé polštářky až do masa.

Tak zase máma sedla k té chytré bedně,našla Obrazekzázračnou bylinkovou mast o jejímž skožení se nebude zmiňovat. Chvíli něco kuchtila v kuchyni, děti brblaly, co tady smrdí. Ale výsledky se záhy dostavily.

Nožku jsme koupaly dál v bylinkách , dvakrát denně nanášely mast a nožka se rychle začala zlepšovat.

Během 3 týdnů byly všechny rány zacelené a dokonce začala narůstat i nová srst.

 

 

Průjem

 

Tak toto onemocnění se nevyhne snad žádnému živočichu , který přijímá stravu .

Průjmová onemocnění dělíme na:
- neinfekční (způsobené dietetickou chybou)
- infekční (zánětlivé, bakteriální, virové)
- průjmy způsobené vnitřními parazity

 

 

 

V Aishině případě se objevil průjem jen z dietetické chyby, to když jsme jí neuhlídali a naše věčně nenažraná přítelkyně ukradla nějakou tu dobrotu, na jejíž složení nebyl psí organismus připraven.

V takovém případě se nám osvěčil tento postup:

1. den hladovka a dostatečný přísun tekutin. Podáváme černý čaj pokojové teploty s příměsí glukopuru. Pokud si ho pejsek nebude chtít vzít podávejte
převařenou
vodu nebo stolní neperlivou vodu.
Pokuste se pejskovi podat Smectu.

2. den můžeme začít podávat rýžový odvar , pomáhá i čaj z dubové kůry.
3. den pokud se stav zlepší lze podávat kuřecí vývar s masem, rýží a mrkví.

Pokud se stav po 2 dnech nelepší nebo naopak dochází k zjevnému zhoršení pejskova stavu, ihned s ním zajděte k veterináři, který ho prohlédne a stanoví léčbu.

 

 

 


 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář